НЕВМИРУЩА СЛАВА ГЕНІЯ ШЕВЧЕНКА

«200 хвилин з Генієм»

«…Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.
Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті - невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.
Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко». Так, у Присвяті геніальному українському поетові писав Іван Франко. Ці слова підтверджені, і часом…. і ділом.
З метою  збереження, вивчення та популяризації творчої спадщини Кобзаря центральною книгозбірнею ініційовано  медіа-проект «200 хвилин з Генієм».  Зараз бібліотекарі творчо працюють над його втіленнямхоча ідея проекту досить проста. Користувачі книгозбірень  району читатимуть  уривки з творів поета, загальна тривалість яких становитиме 200 хвилин.  Побачити читців та послухати  Шевченкове слово можна буде  на блозі  центральної бібліотеки. 
Проект триватиме  до травня, тому усі бажаючі можуть  приєднатися до кола його учасників.Презентація проекту,  яка створена за ініціативи та підтримки голови Скадовської районної державної адміністрації Андрія Олександровича Євстратова  у співпраці  з творчим колективом комунального закладу «Скадовський районний будинок культури ім. Шевченка», телерадіокомпанією «Обрій»  за участю працівників установ і підприємств Скадовського району відбудеться 20 березня під урочистого відкриття Творчого звіту присвяченого 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка та 70-річчю утворення Херсонської області.


Завершальний акордом презентації стане флешмоб  «В кожному серці – Шевченко».  Діти і дорослі декламуватимуть уривки з поетичних творів біля вільного мікрофону, а потім разом з усіма присутніми одночасно, всі разом прочитають  «Заповіт» Т. Шевченка –  унікальний, мабуть найвідоміший поетичний твір української літератури. В ньому  Т. Шевченко передав ніби свою останню волю.  Ні українська, ні будь-яка інша  світова культура не знала досі такої глибокої, емоційної поезії, у якій письменник висловив би всі свої болі та мрії і дав би настанови нащадкам. 


            

Пізнаючи Шевченка, пізнаємо світ

У самобутній українській культурі серед великого кола митців, які найбільш яскраво і органічно виразили національний образ світу, головне місце належить Тарасові Шевченку. Саме його поезія стала духовною основою формування сучасної української нації, тому що для українців усіх поколінь Великий Кобзар став могутнім джерелом національної свідомості, символом України. Творчість його воістину багатогранна і невичерпна, вона продовжує хвилювати усіх, хто душею прагне правди, чистоти і добра.
Вшановуючи пам’ять  Тараса Шевченка у 200-річний ювілей від дня його народження, Скадовська центральна бібліотека для дорослих започаткувала цикл літературно-мистецьких вернісажів під загальною назвою «Просвітник долі України».
Розпочато низку цих заходів урочистим відкриттям 16 січня у читальній залі постійнодіючої арт-студії талановитих дітей «Світоч української нації», мета якої – об’єднати справжніх поціновувачів Кобзаревого мистецтва.У залі були присутні численні гості: учні та викладачі Скадовських шкіл, Центру дитячої та юнацької творчості, представники громадських та владних структур. Звучали вірші Великого Кобзаря, пісні на його слова, було проведено майстер-класи з різних видів традиційного українського мистецтва. Цей осередок творчості пропагує саме ті цінності, які ніс у своєму мистецтві Тарас Шевченко, через мрії та почуття дітей. Тут і живопис, і графіка, і чарівне мереживо вишивки. Більшість картин є ілюстраціями найвідоміших творів поета, виконаними у різних техніках та стилях чорними та кольоровими олівцями, фарбами та фломастерами.
Відвідувачів на виставці ніколи не бракує, адже шанувальники мистецтва Великого Кобзаря прагнуть поринути в атмосферу шевченківської епохи, доторкнутися до світу, де стодзвонно б’є віками слово Тараса. Експозиція виставки робіт арт-студії постійно оновлюється, це дає можливість бібліотекарям розкривати для відвідувачів у ході масових заходів все нові й нові грані творчості геніального поета і художника.Адже постать Великого Кобзаря у своїй величі була, є і залишається ні з чим незрівнянною, невичерпною для людського осягнення і осмислення.
                  "Великий син великого народу"

Видатний український поет, прозаїк, драматург, художник, політичний та громадський діяч – це про Тараса Григоровича Шевченка, ім’я якого відоме в усьому світі. «Той, хто крізь алмазну грань Кобзаревого слова гляне у світ, той уже ніколи не спиниться в дорозі до ідеалу. З його іменем сьогодні на планеті ідентифікується Україна та українці», - цими словами розпочався літературний вечір - вшанування «Наодинці з Кобзарем».

25 лютого до затишної читальної зали нашої бібліотеки завітали учні та викладачі Скадовської гімназії, щоб доторкнутись душею до безсмертних, вічних творінь Великого Українця – Тараса Шевченка. В ході змістовної презентації бібліотекарі розкрили основні віхи життєвого та творчого шляху поета, проникливо читали його вірші, а також ознайомили гостей з книжковою виставкою – концепцією «Геній Великого Кобзаря».

Особливо вразила гімназистів мультимедійна презентація «Художник з душею поета», що продемонструвала непростий шлях талановитого хлопця - кріпака до широкого визнання його геніальних творів у всьому світі.
Діти були щирими і безпосередніми, висловлюючи своє ставлення до творчості генія української та світової культури, із особливим почуттям читали напам’ять улюблені вірші Тараса Шевченка, з інтересом переглянули нові роботи на виставці малюнків арт-студії «Світоч української нації».Дякуючи організаторам за цікавий, пізнавальний захід, педагог Людмила Олександрівна Давидова зазначила: «Поезії Великого Кобзаря можна читати і з трибун міжнародних форумів, і наодинці з найдорожчою людиною. Це безцінна духовна спадщина нашого народу, безпомилковий дороговказ для підростаючого покоління».
Насамкінець всі учасники цієї незабутньої зустрічі запалили свічку пам'яті біля портрета Тараса Шевченка та поклали до його портрета живі квіти.    
«Тарас Шевченко … Художник з душею поета»


5 березня Скадовська центральна бібліотека для дорослих долучилася до інтернет-проекту «Бібліовіночок Кобзарю», присвяченого відзначенню 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка і започаткованого Херсонською обласною бібліотекою для юнацтва імені Бориса Лавреньова. Платформою для нього стала створена група в соціальній мережі Facebook. 
Протягом 5 місяців в бібліотеках Херсонщини відбуватимуться цікаві заходи для молодіжної аудиторії, присвячені Тарасові Шевченку. Це були різні акції, флешмоби, квести, пошукові експедиції тощо.
Усний журнал «Тарас Шевченко … Художник з душею поета», підготовлений бібліотекарями, розповів користувачам про те, як починався шлях Шевченка до поезії та живопису, про періоди творчості Тараса, про його майстерність як талановитого художника. Не випадково в Петербурзькій Академії мистецтв його називали «руським Рембрандтом». На зустріч було запрошено керівника художньої студії «Палітра» Миколу Степановича Бута. Він розповів присутнім про Т.Г. Шевченка як художника, про його техніки малювання та про історію написання картин талановитим художником.


На заході були присутні вихованці та викладачі Скадовської школи мистецтв, які з задоволенням та цікавістю брали участь у спілкуванні.
«Тарас Шевченко – символ українського народу. Великий Кобзар у своїх творах дав орієнтир для всіх нас, як трудитися, творити й думати, бути чесним і справедливим», – наостанок, сказала викладач сольфеджіо Анна Мельниченко.
 Ведуча усного журналу завершила захід словами великого Кобзаря:
«Свою Україну любіть. Любіть її… во врем'я люте, в остатню, тяжкую мінуту за неї Господа моліть»!


«Велетень у царстві духа»

Кожен народ  має своїх геніїв і пророків. З-поміж них, аж до небес, здіймається велична постать Тараса Григоровича Шевченка, який, за словами Івана Франка, «став велетнем у царстві духа». Доля не шкодувала поетові страждань , але найкращий і найцінніший скарб дала йому лише по смерті – невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджують його твори.
Напередодні 200-річного ювілею Великого Кобзаря, 6 березня, у читальній залі нашої бібліотеки зібрались члени клубу «Літературна вітальня»  на літературну  дегустацію «Творчість Т.Г.Шевченка як національне надбання». Розповідь працівників книгозбірні про дитячі роки та нелегкий шлях Тараса до визволення з кріпацтва була вдало доповнена віршами поета у виконанні  молодих читачів Башкова Дениса та Валентини Петранової і проілюстроване відеокадрами.
Дуже зворушливо прозвучали рядки поеми "Сон" у виконанні Галини Іванівни Коваленко. 
Неабиякий інтерес присутніх викликали зображення численних картин, портретів та автопортретів Шевченка – художника та ґрунтовні коментарі бібліотекарів про історію їх створення. Проникливо звучала волелюбна поезія Великого Кобзаря, сповнена патріотизму, болю за тяжку долю народу  у виконанні членів клубу.
Захоплення гостей викликала мультимедійна презентація «Жінки в житті Шевченка», яку підготувала вчитель української мови та літератури загальноосвітньої школи №3 Мірошниченко Вікторія Вікторівна, із якої читачі змогли дізнатися навіть про маловідомі факти з життя поета.
Одним із найбільш хвилюючих моментів зустрічі стали кадри виступу Національного заслуженого академічного народного хору України ім.Г.Верьовки на сцені Національного палацу мистецтв «Україна» з піснею на слова Тараса Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий». Усі гості підвелись, стоячи співали пісню разом. У декого в очах бриніли сльози.   
Висловити своє ставлення до творчості Великого Кобзаря змогли усі бажаючі, адже його поезія, що прозвучала в цей день, пісні на його слова не змогли залишити байдужим нікого. Першою взяла слово історик Коваль Лариса Дмитрівна. Вона з щирим серцем наголосила, що всі ми, українці, - нащадки великого Шевченка і своїм ставленням до життя, своїми вчинками маємо бути гідними його пам’яті. Наша постійна читачка Черній Мірра Всеволодівна склала і прочитала  вірш, присвячений великому поету.
Дуже емоційним був виступ Золотухіної Надії Феодосіївни, яка підсумувала усе сказане, поділилася враженнями про захід та подякувала бібліотекарям за змістовну та цікаву інформацію.
Голова правління Скадовської районної організації «Жіночий центр Відродження нації» Валентина Пономаренко висловила бібліотекарям щиру вдячність за хвилюючий та цікавий захід і за змістовну роботу клубу в цілому, а також поздоровила усіх присутніх жінок з наступаючим святом 8 Березня, подарувала привітальні листівки на пам'ять і побажала організаторам подальшої плідної роботи. 
Виразом шани і подяки Великому Кобзарю стали і вірші поетеси-аматорки Лариси Василівни Ковалюк, що рефреном прозвучали наприкінці зустрічі:
Мій Кобзарю, наш батьку духовний!
Пред тобою стою наодинці:
Крізь століття почуй нас сьогодні.
Ми ж-бо – діти твої, українці!

  Світоч української нації


11 березня у читальному залі нашої бібліотеки відбувся Марафон читців «Велич Шевченкового слова», у якому взяли участь вчителі Скадовських та сільських шкіл. Протягом двох годин у залі натхненно звучали Шевченківські рядки. Найбільше вразив присутніх виступ вчителя образотворчого мистецтва та художньої культури із Новомиколаївки Іванова Євгенія Івановича. Його чудове виконання пісні на слова вірша великого поета «Зоре моя вечірняя» було дійсно вражаюче.


Також, як ніколи актуально звучали вірші Кобзаря, які від усього серця продекламували вчителі із Тарасівської загальноосвітньої школи  Скобелєва Олена Володимирівна, Тончук Олександр Давидович та Солдат Наталія Володимирівна, а також  мешканці Улянівки вчитель Романюк Олена Сергіївна та бібліотекар сільської бібліотеки-філії Дудченко Лариса Олексіївна.

Дуже емоційним був виступ вчителів української мови та літератури із загальноосвітньої школи №2 Дращенка Олександра Федоровича, а також керівника районного методичного об’єднання вчителів Мітюхіної Наталії Василівни. Вони присвятили Тарасу Шевченку власні вірші, які були написані разом із своїми дітьми.
Та це був лише старт цього символічного Марафону, присвяченого творчості генія української нації, який вчителі із задоволенням передадуть школярам.Відкриття постійно діючої арт-студії

"Світоч української нації"

«16 січня у Скадовській центральній бібліотеці для дорослих відбулося урочисте відкриття постійно діючої арт-студії «Світоч української нації». Ця студія об’єднала всіх справжніх поціновувачів Кобзаревого мистецтва. Символічно, що і бібліотека, і студія знаходяться в приміщенні районного будинку культури, який носить ім’я Тараса Григоровича Шевченка.
Учасники арт-студії  спробували відтворити теплу атмосферу шевченківської епохи, поринути у світ, де стодзвонно б’є віками слово Кобзаря…» ( Н.Є.Білоус, «Чорноморець»)

Немає коментарів:

Дописати коментар